Yükseltilmiş Döşeme

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri, günümüzde modern ofis ve teknik hacimlerin altyapısının temel taşlarından biridir. Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri, betonarme zemin üzerinde ihtiyaç duyulan yüksekliğe sahip taşıyıcı altyapı ve tercih edilen 600×600 mm ebatlarında zemin kaplama panelleri kullanılarak ikinci bir zemin oluşturmaktadır. Oluşturulan ikinci zeminin altında yaratılan boşluk ile elektrik,mekanik ve data tesisatlarının yerleşimi ve geçişleri için, gerek uygulama esnasında gerekse kullanım aşamasında, her noktasına ulaşılabilir esnek bir altyapı sağlamaktadır. YDS yerden üflemeli havalandırma ve ısıtma sistemlerinin kullanılabilmesi için zemin altına hava plenumu oluşturmakta, havalandırma kanallarının ve menfezlerin yerleşimi için imkan sağlamaktadır.

TS-EN 12825 standartlarına uygun, bilgisayar destekli, grafik çıkışı verebilen, % 1 hassasiyette dijital test teçhizatı sayesinde her türlü panel modeline ait yük taşıma testleri yapılabilmektedir. Kalibrasyon ve testler Avrupa standartlarına uygun ve uluslararası projelerde rahatlıkla belge olarak kullanılabilmektedir. Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri, müşterilerimizin gereksinimlerine göre farklı yapı, yükseklik ve yüzey döşemelerine sahiptir. Galvaniz çelik ve ETİAL malzemeden üretilen farklı alt yapı sistemi 10 – 130.. cm arasında zemin yükseltilebilmektedir.

Yükseltilmiş Döşeme Çeşitleri

Yükseltilmiş döşeme çeşitleri genel olarak iç dolgu(öz) ve üzerini kaplayan malzemenin cinsine göre nitelik kazanır. Hepsinde kullanılan alt yapı uygulama ve amaç aynıdır, tercih edilen model ve yükseklik doğrultusun da tüm çeşitleri uygulanmaktadır. Ancak Yükseltilmiş Döşeme ürünlerinde farklı olan ve fiyatı en çok etkileyen ürün çeşidi Yükseltilmiş Döşeme Panelidir. Bu Panellerden bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Enkapsüle Çelik Kaplı
  • Alüminyum Folyo Kaplı
  • PVC Kaplı
  • HPL – Laminat Kaplı
  • Seramik Kaplı

Yükseltilmiş Döşeme İç Dolgu (Öz) Çeşitleri

Yükseltilmiş döşeme panel iç dolgularına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır. Yükseltilmiş döşemeler farklı özelliklere sahiptirler. Özellikleri bakımından kullanım alanları da farklılık göstermektedir.  

  • Sunta Özlü
  • Kalsiyum Sülfat Özlü
  • Beton Özlü

gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bu iç dolgulu yükseltilmiş döşeme ürünleri arasında en yaygın olanı ve en uygun fiyatlı, yükseltilmiş döşeme fiyatına sahip olanı Sunta Özlü Yükseltilmiş Zemin Kaplama ürünüdür. En az yanmazlık özelliğine sahip olan bu ürün ortalama 20-30 dk yanmazlık özelliği göstermektedir. Kalsiyum Sülfat Özlü Panel ise yaklaşık 90 dakikalık bir yanmazlık özelliğine sahip bulunmaktadır. Yükseltilmiş döşeme iç dolguları arasında fiyatı en çok etki eden ise Beton Özlü yükseltilmiş döşeme panelleridir. Beton Özlü Panellerin en önemli özelliği üzerine gelebilecek yükü en fazla taşıyabilme kapasitesine sahip olmalarıdır.

Yükseltilmiş Döşeme Görselleri

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Yorum Gönder