AZM Pearl Grit LVT Zemin Kaplama

AZM Pearl Grit Loose Lay LVT zemin kaplamaları, doğal ahşap, doğal taş ve metal görünümlü, boyut ve kalınlık seçenekleri sunan bir vinil zemin kaplama malzemesidir. Farklı iç mekan uygulama alanlarında geniş desen ve boyut seçenekleri ile eşsiz mekanlar yaratabilirsiniz. ‘Loose Lay‘ ve ‘Dry Back‘ seçenekleri ile uygulama ve alternatif konusunda nitelikli olduğunu ispat etmektedir.

AZM Pearl Grit LVT ürünleri kurulumu kolay, hızlı, temiz ve sessizdir. Rahat ve canlandırıcı yaşam alanlarını, zahmetsizce uygulamak ve korumak için uygun fiyatlı ve dayanıklı ürünlerimizi seçebilirsiniz. Kendinize özel dekoratif, sıcak ve eğlenceli vinil parke kombinasyonlarınızı oluşturmak için çok çeşitli tasarım alternatiflerinden yararlanabilirsiniz.

Son derece dayanıklı, yanma ve çizilmelere karşı yüksek sağlamlık sunan ürünlerimiz ile ortak kullanım alanlarına yepyeni bir vizyon katıyoruz. Yoğun olarak kullanılan ortak alanlarda sessiz, güvenli ve modern bir estetik anlayışı ile zeminlerde geleceğin dünyasının temellerini bugünden atıyoruz.

AZM pearl grit LVT katmanlar

Ortak kullanım alanlarında, ıslak ve kuru tüm zeminlerde katmanlı yapısı ile suya ve neme karşı maksimum etki sağlamaktadır. insan trafiğinin yoğun olduğu okul, hastane, labaratuvar gibi alanlarda işlevsel, diğer mekanlarda seçkin bir sakinlik için AZM PEARL GRIT mükemmel bir çözümdür. AZM Pearl Grit serisinde kullanılan yüksek teknoloji ürünü bileşenler sayesinde farklı ısı derecelerinde yanmalara karşı yüksek dayanım özelliği sağlanmaktadır. Antibakteriyel ve uzun süreli dayanıklı yapısı ile AZM Pearl ürünleri toplu kullanım alanlarında maksimum hijyen ve temizlik ortamı yaratmaktadır. Ortak kullanım alanlarında yoğun baskı ve trafiğe bağlı olarak oluşabilecek aşınma ve zorlanmalara karşı dayanıklı ve estetik çözümler sunmaktadır. Yüksek teknoloji ile üretilen GRIT serisinde kontrol edilebilir ısı geçirgenliği özelliği ile kamusal alanlarda yerden ısıtma ile uyumlu uygulama modelleri sunmaktadır.

Zeminin İncelenmesi, Hazırlanması ve Montaj Koşulları

Döşeme zeminini incelerken aşağıdaki konulara dikkat edilmeli ve alt zemin bu maddelere uygun şekilde hazırlanmalıdır.

 1. Zeminin yüzeyi düz, kuru, temiz, çatlaksız ve gözeneksiz olmalıdır.
 2. Döşeme zemininde boya, wax, cila, yağ, solvent, vernik, macun, yapıştırıcı, ağır yabancı madde veya kalıntıları olmaması gereklidir.
 3. Döşeme yapılacak olan zemin ile diğer zeminler arasındaki geçiş noktalarında istenmeyen yükseklik farkları olmamalıdır. Zeminler arası olası kot farklılıkları mihengir yardımı ile ölçülebilir.
 4. Çalışma yapılacak olan mekânın sıcaklığı ve nemi değişken mi yoksa standartlar içinde mi kontrol edilmelidir.
 5. Döşenecek olan zeminde yerden ısıtma sistemi var ise ısıtıcının sıcaklığı kontrol edilmeli, zemindeki sıcaklığın LVT’nin uygulama sıcaklığına uygun ve zeminin üzerine döşeme yapılmasının uygun olduğunu gösteren bir ısıtma sistemi tutanağının mevcut olması gereklidir.
 6. Döşeme yapılacak zemin; yükseltilmiş veya çelik konstrüksiyon katlarda ise alt yüzeyin hava dolaşımına maruz kalıp kalmadığı kontrol edilmedir.
 7. Zemindeki olası eğriliklerin 2 mm’den (bir çelik cetvelle ölçülmek suretiyle) fazla olmadığından emin olunmalıdır
 8. LVT’nin kusursuz biçimde döşenmesi için en az 18°C’lik bir ortam sıcaklığı ve en az 15°C’lik bir taban sıcaklığı ile %70’in altında bir bağıl nem gereklidir. Her durumda, devam etmeden önce zeminin nem oranını ölçünüz. Emin değilseniz mutlaka bir uzmana danışınız.
 9. Sadece ortam sıcaklığı değil, zemin kaplaması ile astar ve yapıştırıcının sıcaklıkları da en az 18°C olmalıdır.
 10. Dökme asfalt hariç tüm zeminler, belirli bir maksimum kabul edilebilir nem oranına sahiptir, (yapısal nem oranı olarak da bilinir.) Nem oranını belirlemek için güvenilir araçlardan biri olan CM ünitesi kullanılabilir. Ölçülen değerler yazılı olarak müşteriye bildirilmelidir.
 11. Yerden ısıtmalı zeminlerde, nem oranını ölçmek için zeminde delik açılmasını gerektiren yöntemler kullanılmamalıdır. (Örn. CM ünitesi). Delikler ısıtma sistemine zarar verebilir. Yerden ısıtma tesisatı bulunan yerlerde genellikle çalıştırma talimatı veya bir ısıtma protokolü bulunur. Bunlara uyularak nem oranının ölçümü kolaylıkla yapılabilir.
 12. Yüzey kalitesinin kontrol edilmesi montaj yapan kişinin sorumluluğundadır. Yüzey kalitesi döşemeye uygun değil ise uygun hale getirilmeden montaj yapılmamalıdır.
 13. Dry – Back ürünlerde döşeme zemini basınca ve gerilime dayanıklı olmalıdır. Dry-Back uygulama için yüzeyin sertliğini kontrol ediniz. Yaklaşık 100 cm²’lik bir alan boyunca, 1 cm mesafelerle yatay ve dikey çizgiler kazıyın. Çizilen yaklaşık 100 cm²’lik alan içindeki yüzey katmanında kırılma olmuyorsa sertliğin yeterli olduğunu varsayılabilir.

Yerden Isıtmalı Sistemler İçin Zemin Şartları

 1. Yerden ısıtmalı zemine döşeme yapılması halinde; zeminin üzerine döşeme yapılmasının uygun olduğunu gösteren bir ısıtma tutanağının mevcut olması gerekir. Burada EN 1264-2’de (Yer Kaloriferi Sistemleri ve Bileşenleri) belirtilen esaslara uyulmalıdır.
 2. Yerden ısıtmalı zemine döşeme yapılır iken, yerden ısıtma sisteminin sıcaklığı 18°C ile 22°C arasında olmalıdır. Isıtma yapılan aylarda yer kaloriferi döşeme işlemi yapılmadan en az 72 saat önce, döşeme işleminin yapıldığı sırada ve döşeme yapıldıktan sonra da en az 72 saat boyunca 18°C ile 22°C arasında çalıştırılmalıdır. Hızlı ya da belirgin sıcaklık değişiklikleri birleşme yerlerinde açılmalara ve kalkmalara yol açabilir.
 3. Döşeme ve bekleme sürelerinin tamamlanmasının ardından normal kullanım sırasında azami sıcaklık 27°C’yi geçmemelidir.

AZM Pearl Grit LVT Zemin Kaplama Uygulama Alanları

Ofis, büro benzeri, ticari tip kapalı alanlarda kullanılabilmesi mümkündür. Yoğun olarak açık ve kapalı ofis zeminlerinde tercih edilmektedir. Ticari ve konut tip zeminlerde çokça tercih edilen AZM Pearl Grit LVT, akustik zemin isteği için idealdir.

 • Ofis – Büro Zeminleri
 • Konut – Ev Zeminleri
 • Banka Şube ve Yönetim Ofisleri
 • Kamu Kurum ve Kuruluş Zeminleri
 • Hava alanı – Hava limanı Zeminleri
 • Kongre Salonu Zeminleri
 • Tiyatro Salonu Zeminleri
 • Sinema Salonu Zeminleri
 • Fuar Alanı Zeminleri
 • Otel Zeminleri
 • Mağaza – Showroom Zeminleri

Kalınlık: 5 mm
Aşınma Tabakası: 0,30/0,55/0,70 mm
Ebatları: 30,5 x 61 cm – 61 x 61 cm – 17,78 x 121,92 cm – 16,90 x 121,04 cm – 22 x 121 cm
Ağırlık: 9.480 kg/m²
Kayma Direnci: DS
Yangına Dayanım: BFL-S1
Kullanım Sınıfı: Class 23 / Class 33 / Class 42
Aşınma Direnci: Group T